Kutatóközpontok -> Kutatók -> Simai Mihály

English

















FÁK-projekt






Rövid angol nyelvű szakmai profil


Simai Mihály akadémikus

Jelenlegi beosztása.

Simai Mihály professzor a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Jelenleg a Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Kutatóintézetének kutató professzora, a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem, valamint a győri Széchenyi Főiskola egyetemi karának tanára.

Kutatási területe:

a világgazdaság szerkezeti rendszere, átalakulásának fő irányai és következményei, globalizáció, nemzetközi szervezetek, transznacionális vállalatok, tudományos és műszaki fejlődés.

Tudományos háttere

A szeghalmi Péter András Református Gimnáziumban érettségizett 1948-ban. A Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen 1952-ben szerzett oklevelet, kereskedelmi szakon. 1957-ben nyerte el az egyetemi doktori fokozatot. 1962-ben a Közgazdaságtudományok Kandidátusa, 1971-ben a Közgazdaságtudományok Doktora lett. Post-graduális program keretében tanult a genfi Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében és a párizsi Európai Gazdasági és Politikai Tudományok Iskolájában.
1976 ban lett levelező tag.1981-ben választották a MTA tagjának.

Szakmai munkássága

Simai professzor egyetemi oktatómunkát, kutató- és kutatás –szervező munkát végzett Magyarországon és külföldön. Mintegy 10 évet töltött az ENSZ munkatársaként különböző területeken és beosztásokban, és több éven át volt magyar és külföldi kutatóintézetek vezetője. Pályáját a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen tanársegédként kezdte 1952-ben, s azóta- megszakításokkal - tanít az egyetemen.1959-60-ban az ENSZ Európai Gazdasági Bizottságában dolgozott. 1964-69 között az ENSZ Fejlesztés-tervezési, Prognosztikai és Gazdaságpolitikai Központjának volt munkatársa, és tanácsadóként müködött néhány közel-keleti arab, illetve afrikai országban.

Több éven át volt az egyetemen a Világgazdaságtan tanszék vezetője. Részt vett a MTA Világgazdasági Kutatóintézetének megalapításában, s annak igazgatóhelyettese, majd igazgatója volt 1990-ig.

1991-92-ben az Egyesült Államokban az egyik washingtoni kutatóinézetben /US Institute of Peace/ volt rezidens-kutató. 1992-96 között az ENSZ Egyetem Világgazdaság-fejlesztési Intézetének volt főigazgatója. / Helsinki /

Az évek során tanított a George Washington Egyetemen, a DePauw Egyetemen(USA), a helsinki Egyetemen, a delhi-, a damascusi-, a khartoomi-, a kuwaiti, a seouli-, a tokiói Aoyama Gakuin Egyetemen és az amerikai hadsereg Katonai Főiskoláján.

Tagja volt az ENSZ számos szakértői bizottságának, egyebek között a nemzetközi pénzügyi kérdésekkel, az államszervezetek reformjával, a fejlesztéstervezéssel foglalkozó bizottságoknak. Éveken át elnöke volt az ENSZ Egyetem Igazgatótanácsának, alelnöke a UNICEF Kormányzótanácsának. Konzultánsként dolgozott a Westinghouse International, a Mobil-oil, a Hitachi Asia keretében. Befektetési konzultánsként müködött a Kuwaiti Arab Alapnál.

Jelenleg az ENSZ Tisztviselők Továbbképző Intézete Igazgatótanácsának, valamint a Transznacionális Társaságokkal foglalkozó tanácsadó-testületnek, az ENSZ Egyetem jövőkutatási programja tervezőbizottságának tagja.

Tudományos közéleti munka

Tagja az amerikai International Studies Association-nak, az Academic Counciul for the United Nations System-nek s a két szervezet vezető testületének. Több külföldi folyóirat szerkesztő bizottságának tagja. /Transnational-Geneve, Review of International Studies, Cambridge, Journal of Development Studies- Den Haag, Environmental Economics- Amsterdam, Journal of Development Planning- Delhi. Global Governance-New York/ Az ENSZ Társaságok Világszövetségének örökös tiszteletbeli elnöke, a Magyar ENSZ Társaság és a UNICEF Magyar Nemzeti Bizottság elnöke.

Publikációk/publications

Simai professzornak 248 tanulmánya, tudományos cikke és 36 könyve jelent meg magyarul, angolul, spanyolul, franciául, oroszul, arabul, koreai és japán nyelven.

Publikációk/publications











Kapcsolatfelvétel: 1112 Budapest, Budaörsi út 45. - Tel.: (06-1-)309-2643, Fax:(06-1-)309-2624,  E-mail: vki@vki.hu

© 2005-2011 MTA VKI